Her kadın bilir ki, pürüzsüz ve temiz bir cilt hem güzelliğin hem de özgüvenin en önemli kaynağıdır. İstenmeyen tüyler her ne kadar pürüzsüz bir cilt için sorun yaratsa da basit epilasyon yöntemleriyle problem olmaktan çıkar. Ancak erkek tipi tüylenme hem yarattığı estetik kaygıları hem de arkasında yatan sağlık problemleriyle çok ciddi bir tehlikedir. Avrasya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, aşırı tüylenme hakkında önemli bilgiler veriyor.

Hirsutizm (Aşırı tüylenme) nedir?

Kadınlarda androjen yani erkeklik hormonunun normalden fazla olması sebebiyle yaşanan aşırı tüylenme durumudur. Genel olarak kadınlar için normal kabul edilmeyen dudak üstü, çene altı, göğüs arası ve çevresi, göbek ve bel bölgesinde meydana gelir. Aşırı tüylenme başlı başına büyük bir sağlık problemiyken buna eşlik eden adet düzensizliği, sivilce oluşumu ve erkek tipi saç dökülme gibi sorunlar genellikle hormon bozukluğuna işaret eder.

Hirsutizm (aşırı tüylenme) en çok polikistikover sebebiyle görülüyor

Aşırı tüylenmeye yol açan androjen üretimi böbrek üstü bezlerde ve polikistik yumurtalarda salgılanır. Yumurtalıklarda meydana gelen iyi huylu küçük kistlerle kendini gösteren polikistikoversendromu, üreme çağındaki çoğu kadında sıklıkla görülüyor. Her ne kadar uygulanan tedavi ilehastalığı kontrol altına alma şansı yüksek olsa da polikistikoversendromlu kadınların %70’inde tüylenme görülür. Ayrıca polisiktikoversendromu tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar götürebilir.

Aşırı tüylenmeye yol açan diğer sebepler;

 • Doğuştan gelen adrenal tümörler,
 • Androjen üreten tümörler,
 • Androjenik ve anaboliksteroidlerin kullanımı,
 • Troid bezi hastalıkları,
 • Hormonal düzensizlikler,
 • Hipofiz bezi hastalıkları.

Hormonal dengesizliklere dikkat!

Kıl kökü oluşumunu hormonlar yönetir. Oluşan kıllar kendiliğinden dökülene kadar o bölgede kalmaya devam eder. Hormonlar aynı zamanda kılların çıkma döngülerini de yönetir. Her kıl kökü aynı anda çıkmaz, bazıları aktif haldeyken bazıları pasif halde kalır. Bu sayede tüm kıl köklerinin aynı anda çıkıp dökülmesinin önüne geçer. Kıllar üzerinde belirleyici bir rol üstlenen hormonlar anormal bir durumla karşılaştığında ve dengesi bozulduğunda kıllarda da normal olmayan değişimler yaşanır. Bu sebeple aşırı kıllanma problemleri yaşayan kişilerin mutlaka hormonlarına baktırması gerekir.

Aşırı tüylenmenin belirtileri nelerdir?

 • Saçlarda dökülme,
 • Seste kalınlaşma,
 • Normal olmayan yerlerde erkek tipi kıllanma,
 • Adet düzensizliği,
 • Ciltte yağlanma,
 • Sırtta ve bel bölgesinde akne, sivilce,

Aşırı tüylenme tedavi edilebilir mi?

Hastalığın tedavi edilebilmesi için öncelikle aşırı kıllanmaya yol açan sebeplerin belirlenmesi gerekir. Bu durumda hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayan böbrek üstü bezi, polikistikover, hormonal dengesizlikler veya çok daha nadir görülen sebepler tespit edilmelidir. Tümör olması durumunda medikal tedaviye başvurulur. Polikistikoversendromundankaynaklanıyorsa diyet ve ilaç tedavisi uygulanır. Tedavinin amacı oluşan kılların daha fazla çıkmasına engel olmak, kılları zayıflatmak ve epilasyonu desteklemektir.