1- Çocuklarda romatizma nasıl belirtiler verir?  Anne babalar ne zaman durumdan şüphelenmelidir ?

Günümüzde her bin çocuktan 64’ünde romatizma görülüyor. Bu sebeple ailelerin bu konuda çok dikkatli olması erken teşhis için oldukça önemlidir. Bu noktada eğer çocuğunuzun;

  • Sık sık eklemleri ağrıyor,
  • Sürekli ateşi yükseliyor,
  • Kas güçsüzlüğü yaşıyor,
  • Ağzında sürekli aftlar çıkıyorsa,
  • Saçları dökülüyorsa,
  • Göz ile ilgili şikayeti varsa,
  • İştahı giderek azalıyorsa romatizmadan şüphelenmelidir.

Bu konuda ailelere düşen en önemli görev çocukların ağrı şikayetlerini ‘Büyüdüğü’ için yaşadığı ağrılarla karıştırmaması ve ağrıların süresini iyi takip etmeleridir. Eğer ağrılar 6 haftadan fazla sürüyor, ağrılar şiddetli olarak görülüyorsa ve bu ağrılara yukarıdaki şikayetler eşlik ediyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmalıdır.

2- Genellikle hangi yaşlarda ortaya çıkar? En erken kaç yaşlarında görülebilir?

Her ne kadar yetişkin hatta yaşlı hastalığı olarak bilinse de çocukluk döneminde her yaşta romatizma görülebilir. Hatta en inatçı ve zor olan iltihaplı romatizma hastalığı 3-4 yaşındaki çocuklarda ortaya çıkabilir. Kalp romatizması ise genel olarak eklemlerde ağrı, şişme ve hareket kabiliyetinde azalma belirtileriyle birlikte 5-12 yaş aralığında görülebilir.

3- Büyüme ağrıları ile karışabilir mi? Nasıl ayrılır?

Çocuklar büyüme evresinde fiziksel olarak bir gelişme gösterir. Bu durumda yaşanan kas ağrılarına büyüme ağrısı denir. Ancak romatizma ağrılarıyla karıştırılmaması gerekir. Çünkü hiçbir büyüme ağrısı uzun süreli ve şiddetli değildir akşamları daha sık olur. Büyüme ağrıları kısa süreli kramplar şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca çocuklarda aktivite kaybına yol açmaz. Romatizma ağrılarında ise durum farklıdır. Yukarıda belirtilen şikayetlere ek olarak ağrının yoğunlaştığı bölge farklıdır. Büyüme ağrıları diz ile ayak arasında kalan kısımlarda görülürken romatizma ağrıları doğrudan eklemleri etkiler.

4- Nasıl teşhis edilir?

Teşhis edilmesinde ilk önce ailelere sonrasında ise aile hekimlerine büyük iş düşüyor. Bunun için yaşıtlarına göre daha az hareket kabiliyeti olan, herhangi bir engeli olmadığı halde topallayan, aksayan, tendon kılıfı iltihabı olan, yazı yazmakta zorlanan ve sürekli ateş şikayetiyle gelen çocukların aileleri mutlaka sağlık çalışanları tarafından yönlendirilmelidir.

5- Tedavi nasıl planlanır? Geciken tedaviler ne gibi sonuçlara neden olabilir?

Erken teşhis kadar doğru tedavi de çocuklarda romatizma için çok önemlidir. Bu noktada genel olarak ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi romatizma sebebiyle yaşanan kalp tutulmalarına karşı kortizon tedavisi uygulanır. Romatizmalı çocukların aynı mikropla enfekte olmaması çok önemlidir. Bu sebeple çocuklar yapılan penisilin iğnesi ile koruma altına alınır. 

Zamanında yapılmayan tedaviler, çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Gelişme geriliğinden kalıcı sakatlığa ve uzuv kaybına yol açan romatizma problemi, vücuttaki tüm organları etkileyebileceği gibi fonksiyon bozukluğuna da yol açabilir. Çok ileri vakalarda ise ölümle bile sonuçlanabilir.

6- Başka hastalıklara yol açabilir mi? Teşhis ve tedavi sürecinde ailelere neler tavsiye edersiniz?

Çocuklarda romatizma yukarıda bahsedilen kalıcı hasarlara yol açabilir. Ayrıca farklı hastalıkların oluşma riskini arttırabilir. Bu hastalıklar; kalp, göz, akciğer, böbrek ve sindirim sistemi sorunlarıdır.

Teşhis ve tedavi sürecinde ailelerin dikkatine ve sabrına çok ihtiyaç vardır. Çünkü teşhis için çocuklarında gördükleri normal olmayan durumları fark etmeleri gerekir. Bunun için aileler çocuklardan gelen şikayetleri şımarıklık olarak yorumlamadan önce bir daha düşünmelidir. Ayrıca her ağrıyı büyüme ağrısıdır deyip normalleştirmemek çok önemlidir. Çünkü bu durumu ne kadar geç fark ederlerse tedavi şansı da o kadar zor olur.