Cilt hastalıklarının önemli bir bölümünü saç hastalıkları oluşturur. Onlarında %80-90’ı saç dökülmesindendir. Her saç telinde işleyiş söyle olur. Saç kökü 4-6 yıl sürekli çalışır ve saç uzar sonra durur yani saç dökülür. 4 ay kadar dinlenir, sonra tekrar çalışmaya başlar. Bu döngü böyle sürer.

Günde 80-100 saç dinlenmeye geçer yani dökülür. Dökülme bu sayının üstünde ise incelenmesi gerekir.

Mevsim değişiklikler dökülmeyi etkiler. Genellikle sonbahar da dökülme artar. Saç dökülmesi 2 ayı geçerse incelemek gereklidir. Doktora başvurulmalıdır.

Saç dökülmeleri çeşitli şekillerdedir.

1- Erkek tipi dökülme tepeden başlayan tiptir ardrojenik alopesi olarak adlandırılır.

2- Kalıcı kellik sikatrisyel alopesi

3- Yaygın dökülme (alopesi areata)

4-  Saç kıran hastalığı

En sık görülen erkek tipi dökülmesidir. Genetiktir. Andrijen hormonlarının genetik nedenle yaptığı dökülmedir. Sağlam kökleri giderek zayıflatır dökülebilir. Tedavi edilmediği zaman ilerleyicidir. Tedavi en az 1 yıl sürmelidir. İhtiyaca göre tekrar düzenlenir.

Kalıcı dökülmeler saçlı deride belli bölgelerde veya yaygın olabilir. Saç köklerinde kalıcı hasar olur. Tekrar saç çıkmaz.Saçlı derideki infeksiyon hasatlıkları, akne, liken gibi cilt hastalıklarına neden olur.

Yaygın dökülmeler tüm saçlı deride dökülen kıl sayısının artmasıdır. Birçok sebep olabilir. Kansızlık, tirond hastalıkları, vitamin eksiklikleri, ağır infeksiyonlar, stres artışı, kilo kaybı, ameliyatlar, ateşli hasatlıklar doğum sonrası yorgun ses saç dökülmesi olabilir. Kan tetkikleri ile neden saptanarak tedavi edilmelidir.

Bazı ilaçlar saç dökülmesi yapabilir. En başta kan sulandırıcılar, tansiyon, kalp hastalık ilaçları depresyon gut tedavi ve kanser ilaçları yer alır.

Saç kıran: Ani olarak ortaya çıkar saç dökülmesidir. Saçlı deride, sakal, bıyık, kaş, kirpik vücut kıllarıda bozuk para şeklinde açık olan belirtilerdir. Büyük stresler genetik yatkınlık vitamin eksikliği guatr hastalıkları neden olabilir. Bazen tüm vücut kıllarının kaybına da gidebilir. Tedaviye dirençlidir. Bırakılmadan tedaviye devam edilmelidir.