Mantar en çok yaz mevsimini seviyor.

Yaz aylarının en keyifli yanı, havuz ve deniz sefası… Ancak, yaz aylarında artış gösteren bulaşıcı cilt hastalıklarına dikkat edilmezse havuz ve deniz sefasının, cefa olabileceğini unutmayın. Avrasya Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Hatice Deniz Yardımcı, yazın gelmesiyle birlikte havuz, plaj, ortak duş ve benzer alanların kullanılmasının mantarın yayılmasına zemin oluşturduğunu belirterek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Mantar hastalığı son derece bulaşıcıdır

Mantarlar tek veya çok hücreli, bitki benzeri organizmalardır. Mantarlar doğada her yerde bulunur. Hava, toprak, hayvan ve insandan bulaşabilir. Özellikle yaz aylarında artış gösterir ve enfeksiyona neden olur. Mantarlar genellikle kıvrım yerlerinde örneğin göğüslerin altında,kasıklarda, ayak parmakları arasında ortaya çıkarlar. Cilt veya kedi köpek gibi evcil hayvanlarla temas yoluyla da kolayca bulaşabilir. Mantarlar ayrıca havlu, elbise ve fırça gibi nesnelerde de hayatta kalabilir. Dolayısıyla kişisel bakım eşyalarının kullanımına dikkat edilmelidir. Cildin genel mantar enfeksiyonları şunlardır; atlet ayağı, saç mantarı (saçkıran,), kasık mantarı , vajinal mantar tırnak mantarı.

Tüm bu mantar enfeskiyonları, genelde ciddi olmasa da rahatsızlığa neden olabilir. Bunlar çoğunlukla enfekte olmuş bir dokuya dokunarak, duş veya soyunma odası zeminleri gibi nemli yüzeylerden yayılırlar. Mantar enfeksiyonu, görünüme göre tanımlansa da enfeksiyonlu alandan örnek alınarak mikroskop altında incelenmesi ile teşhis edilirler.

Genel belirtiler;

 • Atlet ayağında; ayak tabanı ve parmak aralarında deride soyulma, çatlama ve kaşıntı olur.
 • Saçkıran enfeksiyonunda; kaşıntı ya da pullu olabilen kırmızı bir yamanın zamanla kabarık halkaya dönüşmesi ve ciltte halkalar şeklinde yayılması şeklinde hayvandan geçer çocuklarda görülür.
 • Kasık mantarı kasıkta genellikle dairesel şekle sahip kaşıntılı, kırmızı döküntüler yapar.
 • Vajinal mantar-Vajinal kandidiyazisde;vajina etrafında kaşıntı ve şişme, idrara çıkma veya ilişki sırasında yanma hissi veya ağrı, vajinada kızarıklık ve ağrı, çok sulu bir akıntıya benzeyen gri kümeler gibi sıra dışı vajinal akıntı görülür.
 • Tırnak mantarı özellikle ayak tırnağında başlar. Tırnakta kalınlaşma ve rengin giderek sarı yeşil olmasına neden olur.                                                                                                                                                                                                     Mantardan nasıl korunabiliriz?                                     Özellikler sıcak ve nemli yaz aylarında;
 • Ayakların bol hava alması, temiz ve kuru tutulması,
 • Halka açık duşlarda veya soyunma odalarında sandalet giyilmesi,
 • Enfeksiyona sahip kişilerle veya alanlarla temas edilmemesi,
 • Doğal liflerden yapılmış gevşek giysiler ve iç çamaşırları giyilmesi,
 • İç çamaşırlarının çok sıcak suda yıkanması, ütülenmesi
 • Kadınların hijyene dikkat etmesi
 • Havlu, spor ekipmanı gibi eşyaların paylaşılmasından kaçınılmasımantar oluşumunda ve enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Tüm dikkatimize rağmen mantara yakalandıysak ne yapabiliriz?

 Tedavi yöntemi, enfekte olan spesifik mantarlara bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Standart tedaviler arasında kremler, tabletler veya fitiller bulunur. Karmaşık enfeksiyonlar karmaşık tedaviler gerektirebilir.

Ayakta mantar Atlet Ayağı: Atlet Ayağı genellikle topikalantifungal merhemlerle tedavi edilir. Şiddetli enfeksiyon durumunda ek olarak ağızdan alınan ilaçlar da gerekebilir. Ayakların da mantarı öldürmeye yardımcı olarak bakılması ve kuru tutulması gerekir.

Saç Mantarı-Saçkıran: Cilt, saç ve tırnak gibi ölü dokularda yaşayan bir mantarın neden olduğu deri enfeksiyonudur. Teşhisi onaylandıktan sonra, doktorlar durumun ciddiyetine dayalı bir tedavi önerecektir. Kremler ve ilaçlı merhemler çoğu zaman ringworm vakalarını tedavi etmek için yeterlidir. Uzun süreli tedavi gerekir.

 Kasık Mantarı-: Yoğun kaşıntı olarak bilinen başka bir mantar cilt enfeksiyonudur, kalça ve iç uyluk gibi vücudun nemli bölgelerinde gelişir. Tedavisi genellikle topikalantifungal merhemleri ve uygun hijyeni içerir. Etkilenen bölgeyi temizlemek ve kuru tutmak aynı zamanda mantarı öldürmeye de yardımcı olabilir.

 Vajinal Mantar-Vajinal Kandidiyazis: Vajinal mantar enfeksiyonlarında genellikle Candida’nın aşırı büyümesi, vajinadaki bakteri ve mayanın normal dengesini bozar. Bu bakteri dengesizliği, diğer şeylerin yanı sıra antibiyotiklere, strese ve hormon dengesizliklerine veya kötü beslenme alışkanlıklarına bağlı olabilir. Şeker hastalığı bunu kolaylaştırır. Tedavi edilmediği takdirde semptomlar şiddetli hale gelebileceğinden hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Tedavi de oral ve lokal tedaviler bulunur.

Tırnak mantarı: Mantarlar arasında en uzun süre tedavi gerektirendir. Duruma göre tedavi 3-6 ay sürebilir. Oje tarzında sürme tedaviler gerekirse oral tedaviler verilir.