Sizi Arayalım
Avrasya Hastanesi HABERLER

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi nedir?

TARİH : 18 Kasım 2016

Saç ekimi, yoğun ve sık saç olan ense bölgesinden saçların alınarak, açık olan ön ve üst bölgelere taşınması işlemidir. Saçların enseden alınma nedeni, bu bölgedeki saçların genetik olarak dökülmeyecek olmasıdır. Ensedeki saçlar özel bir saç hastalığı olmadıkça sağlıklı kişilerde ömür boyu dökülmez. Saç dökülmesi ile ilgili birçok teori vardır. Stres, erkeklik hormonunun fazlalığı, jöle kullanımı, şampuan veya sabun kullanımı, hatta beynin fazla çalışması sonucunda açığa çıkan ısının saçı dökmesi vs. Bana göre bunların hepsi kısmen etkili olabilir. Gerçek neden bir takım cilt hastalıklarını saymazsak erkek tipi saç dökülmesinin kalıtsal olmasıdır. Yani saçınız dökülüyorsa babanız, dayınız, dedeniz vs den biri mutlaka saç kaybına uğramıştır. Onun genleri de size geçmiştir. Sizin saçlarınız da onunkilere benzeyecektir. O yüzden saç dökülmesinden şikayetçi iseniz ailenizden kime benzer saç yapınız olduğunu öğrenmelisiniz. Hangi yaşta nasıl bir saça sahip olacağınızı o akrabanız size söyleyecektir. Siz de saç tedavilerinizi ona göre yönlendirirsiniz.

Saç ekimi hakkında bilmeniz gerekenler…

Saç ekimi sonunda görünüşünüz ciddi ölçüde değişir ve iyileşir. Bu sayede kendinize olan güveninizde artış olabilir. Ancak sonuçlar her zaman idealinizdeki gibi de olmayabilmektedir. Beklediğiniz başarılı sonuçların elde edilebilmesi için; doğru yerde doğru hekimlerin elinde olduğunuzdan emin olmanız, ameliyat öncesi beklentilerinizi doktorunuza tam olarak anlatmanız, doktorunuzun saç ekimi sonrası elde edilecek sonuçları net olarak gözünüzde canlandırmanızı sağlayabilmesi ve bu konuda doktorunuzun gerçekçi ve olabildiğince net cevaplar vermesi önemlidir.

Saç ekimi düşünen kişilerin donör (verici) alan olarak kullanılmak üzere kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçların olması gerekmektedir. Saç yapısı, rengi, sertlik derecesi, dalgalı olması gibi diğer faktörler de yapılacak saç ekiminin sonucunu etkilemektedir.

Saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve ameliyathanede bu konuda tecrübeli ve eğitimli doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde güvenli bir girişimdir.

BİZE ULAŞIN

HİÇBİR ŞEY İNSAN VE SAĞLIK KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR.