Sizi Arayalım
TIBBİ BİRİMLER

KULAK BURUN BOĞAZ

KULAK BURUN BOĞAZ

Polikliniğimizde aşağıda belirtilen başlıca hastalıkların teşhis ve tedavileri yapılmaktadır;

 • Kulak iltihapları ve hastalıkları
 • İşitme kayıpları
 • Kulak çınlaması
 • Baş dönmesi, denge bozuklukları
 • Burun tıkanıklığı
 • Sinüzitler
 • Burun kanamaları
 • Alerjik burun hastalıkları
 • Boğaz hastalıkları
 • Horlama ve apne
 • Tükürük bezi hastalıkları
 • Yüz felci
 • Yutma bozuklukları
 • Ses ve konuşma bozuklukları
 • Baş ve boyun kanserleri

Odyometri laboratuvarımızda işitme kayıplarının düzeyi, nedeni ve tedavisi araştırılmaktadır. Kulak çınlamalarının teşhis ve tedavisi, vestibüler tetkiklerle baş dönmesi ve nedenleri araştırılmaktadır.

Başlıca ameliyatlarımız,

TONSİLLEKTOMİ( Bademcik Ameliyatı):

Yılda beş kereden fazla tonsillit atakları, nefes alıp vermeyi engelleyecek kadar büyük bademcikler, kötü ağız kokusu, bademcikler arkasında apse gelişmesi, beta hemolitik streptekok enfeksiyonuna bağlı(beta mikrobu) akut eklem romatizması, kalp romatizması gibi problemler oluşturduğunda bademcikler koruma özelliklerini kaybetmiş, vücuda zararlı hale gelmişlerdir. Bu durumda bademcik ameliyatı her yaşta ve her mevsimde yapılabilir. Yalnızca üç yaşından küçük ve 15 kilogramın altındaki çocuklarda dikkatli mauyene gerekmektedir. Genele anestezi altında yapılmaktadır.

ADENOİDEKTOMİ(Geniz Eti Ameliyatı):

Büyümüş geniz etleri burnu tıkayarak horlamaya neden olup, kulakla burun arasındaki yolu tıkayarak orta kulağın sıvı ile dolmasına dolayısıyla işitme kaybına neden olur. Sık tekrarlayan orta kulak iltihabı vakalarında, burun tıkanıklığına bağlı sinüzit, ağızdan nefes alıp verme, şiddetli horlamalar, sık tekrarlayan ses telleri enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda altta yatan sebep genellikle geniz etinin büyümesidir. Genel anestezi altında yapılır. Riski az olan bir ameliyattır.

RHİNOPLASTİ(Burun Estetiği):

Rhinoplasti buruna yeniden şekil verme demektir. Rhinoplasti ameliyatı ile burun büyültülüp, küçültülebildiği gibi burun ucu, burun delikleri ve burun köprüsünün şekli de değiştirilebilir. Aynı zamanda doğumdan gelen şekil bozuklukları da ameliyat ile düzeltilebilir.

DEVİASYON (Burun Orta Kıkırdağının Eğriliği):

Burundan nefes alıp vermeyi engelleyen en önemli neden septum denilen burun bölmesindeki eğriliktir. Genel anestezi altında yapılmaktadır.

KONKAYA RADYOFREKANS(Burun Etinin Yakılması):

Burun etlerinin aşırı şişip burnu tıkadığında radyofrekans yöntemiyle çok kısa sürede küçültülme sağlanmakta bir ay sonra ödemlerin inmesiyle hastalar rahatlamaktadır. Horlamada da bu işleme ilaven yumuşak damak da yakılmaktadır. Lokal ya da genel anestezi aldında yapılmaktadır.

MİKROLARİNGO CERRAHİ

Ses telinde oluşan polip, nodül, kist gibi selim lezyonlar ya da tümörler mikroskop altında ses teline zarar vermeksizin alınmaktadır. Genel anestezi altında yapılmaktadır.

NASAL POLİBEKTOMİ(Alerjiye Bağlı Burun Etlerinin Alınması):

Burunda alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan şeffaf, sarımsı-beyaz, yumuşak, üzüm salkımını andıran selim oluşumlardır. Lokal ya da genel anestezi altında endoskopik ameliyatla polipler çıkartılır. Eğer hastada alerjik bünye varsa çok iyi temizlenseler bile tekrarlama eğilimi gösterirler. Lokal ya da genel anestezi altında yapılmaktadır.

SİNÜZİT AMELİYATI (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi):

Uzun süreli antibiyotik tedavisine cevap vermeyen kronik sinüzit vakalarında cerrahi yaklaşım önerilir. Sinüs kanallarındaki ve burun boşluklarındaki daralma ve tıkanıklıklar günümüzde endoskopik yöntem ile ortadan kaldırılarak fizyolojiye uygun sinüs havalanması ve drenajı sağlanır. Sağlam hiçbir dokuya zarar vermeden sadece hastalığa neden olan lezyonların çıkartılıp hücrelerin temizlendiği FESS (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi) ile artık kronik sinüzit vakalarının tamamına yakını tedavi edilmektedir. Genel anestezi altında yapılmaktadır.

KULAĞA TÜP TAKILMASI:

Orta kulak basıncını atmosfer basıncı ile eşit hale getirmeye yarayan östaki borusu, çocuklarda genellikle geniz etinin aşırı büyümesine bağlı olarak tıkanır. Kulakta oluşan negatif basıncın etkisi ile mukozalardan sıvı salgılanması olur ve işitme kaybına yol açar. Bu durumda; orta kulak basıncını eşitlemek için ''ventilasyon tüpleri'' kulak zarı üzerine yerleştirilir. Bu tüpler 5-6 ay sonra kulak zarı tarafından dış kulak yoluna atılırlar.

MİRİNGOPLASTİ (Kulak Zarı Deliğinin Kapatılması):

Kapanmayan kulak delikleri miringoplasti denen ameliyat ile kapatılmaya çalışılır. Kulak kepçesine yakın bir adalenin zarı alınarak delik olan kulak zarı yamanır. Genel anestezi altında yapılmaktadır.

MASTOİDEKTOMİ VE TYMPANOPLASTİ:

İşitme kaybı, kulakta akıntı ve zaman zaman oluşan kulak ağrısı bulguları ile karakterize kronik orta kulak iltihabı ilaç tedavisine cevap vermiyorsa genel anestezi altında ve mikroskop kullanılarak ameliyat edilir. Orta kulaktaki tüm iltihap hücreleri temizlenir. Kulak kemikçiklerinde bir erime varsa kemik zincirde düzenleme yapılır. Aynı zamanda delik olan kulak zarı da kapatılır. Genel anestezi altında yapılır.

BİZE ULAŞIN

HİÇBİR ŞEY İNSAN VE SAĞLIK KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR.